X
تبلیغات
رایتل

کنکاش در تاریخ Biryol.ir

بیان نظرات جدید درباره تاریخ آذربایجان و ایران (در حال ویرایش و تصحیح پست های موجود در وبسایت حاضر هستم. لذا از دوستان خواهشمند است در صورت عدم دسترسی به برخی از یادداشت ها پوزش بنده را بپذیرند.)

ارامنه مسیحیی در مالیخویای هویت

 «در حقیقت کلیسا دو هزار سال پس از تولد مسیح و 1600 سال پس از غلبه بر هلنیسم، هنوز هم نتوانسته است مومنین و مریدان اش را به عبادتگاه هایی به شکوه و شایستگی معابد آیینی هلنیسم، مانند معبد آرتمیس و آتنه و زئوس دعوت کند و آن چه را هم اینک به آن می نازد، همانند مجموعه واتیکان، جز کپی برداری بی جلایی از ابنیه رومن نیست که در پانصد سال اخیر، این جا و آن جا، با مدد هلنیست های بازگشته به رم علم کرده است. هنگامی که به مساجد اسلامی، در مصر و شمال آفریقا و دمشق و یمن می نگریم، بی تعارف اعتراف می کنیم که مسلمانان از دوران نخستین، برای ستایش و عبادت خداوند، مجموعه هایی ساخته اند که حتی رگه ای تقلید از معماری هلنی و ابنیه ی یونانی و رومن در آن دیده نمی شود، هرچند در اطراف آن ها الگوهای فراوانی از عالی ترین نمونه های آن گونه معماری برای تقلید پراکنده بود. به بیان دیگر کلیسا نه فقط روند ممتاز تمدنی را متوقف کرد که در آستانه تولد مسیح به عالی ترین مراحل و تظاهرات رشد خود قدم گذارده بود، بل شگرد کشیشان در مقابله با اسلام، یعنی گرویدن به تثلیث، موجب ظهور انکسار و تفرقه و بی باری در تمدن عیسویان شد، سران واتیکان را از شدت ناتوانی های همه جانبه سرانجام در برابر یهودیان و هلنیست ها وادار به تسلیم کرد تا برای تضعیف توطئه گرانه دین اسلام و جوامع مسلمان، اتحادی را پایه گذارند که در ۵ قرن اخیر، تمدن و فرهنگ و تاریخ جهان را در گندابه ای از جعل و دروغ برای رنگ و رو دادن به تمنیات ضد اسلامی خویش فرو برده اند. مورخ کوشیده است تا با عبور و تامل در بنیان مطالب و بررسی بقایا و دست مایه ها، نشان دهد که مثلا کلیسای ایا صوفیه و مسجد سلطان احمد در اسلامبول، در حالی که پیشینه و دنباله ندارند، درست همانند پل ها و مساجد و بناهای اشرافی در اصفهان و مقابر و کاخ های اسلامی هندوستان و تحول ناگهانی در مجسمه سازی و نقاشی و معماری در اروپای مسیحی، به خصوص که در زمان واحدی روی می دهند، هیچ یک پیوند منطقی با روند سالم تاریخ ندارند، و همگی تاول های بد نمایی را تداعی می کنند که به سبب یک بیماری ناشناس، از زمان معینی، بر پوسته ی تاریخ ظهور کرده است.» ( ایران شناسی بدون دروغ 202، مقدماتی بر نتیجه 10، درباره ی جنگ های صلیبی1 - wwww.narina.ir )

چندی است که در سایت ها و وبلاگ های ارامنه مسیحی کشور و خارج از آن موضوع بسیار نا پسندی مطرح می شود. ارامنه این بار مردم مسلمان آذربایجان و تورکیه را به تخریب آثار تاریخی و هویت شان محکوم می کنند. آنها مدعی هستند که گورستان ها و کلیساهایشان به دست مسلمانان مناطق مذکور تخریب می شود. کاری که در عمل اتفاق نیفتاده است. با این حال هیچ یک از این ارامنه درباره مساجد مقدس مسلمانان در آن سوی ارس و تبدیل آن ها به طویله توسط خودشان سخنی نمی گویند!
کلیساهای و قبرستان های ارامنه از این جهت نباید از بین بروند، زیرا تاریخ مهمی را در خود محفوظ کرده اند (گرچه در طول تاریخ توسط همین ارامنه بیشتر این کلیساها به مسجد و امامزاده های مختلفی تغییر کاربری یافته اند و از عوامل اصلی فتنه و تفرقه بین مسلمین منطقه و ایران به شمار می آیند.) در یاداشت های بعدی به این موضوع بسیار مهم خواهیم پرداخت و ثابت خواهم کرد که تخریب آثار مسیحیان ارمنی موجود در ایران و به خصوص آذربایجان نه به وسیله مسلمانان این منطقه بلکه توسط ارامنه صورت گرفته است.
موضوع ناپسندتر دیگر نیز در یکی از وبسایت های  ارامنه با این موضوع مشاهده کردم:
 "ما ارامنه مسیحی نیز مانند شما مسلمانان جزو ادیان توحیدی هستیم." (در ادامه مطلب عکس هایی را دیدم که کل قبرستان های ارامنه را پر شده از صلیب نشان می داد.) 
این نوعی مالیخویای ارمنی است که صلیب را نشانه توحید می داند. حال شما با چه منطقی می توانید با چنین مجانینی به بحث علمی درباره تاریخ و فرهنگ بپردازید.
نکته دیگر بسیار مهم در سایت ها و وبلاگ های مربوط به ارامنه، غیر فعال نمودن بخش نظر دهی برای بازدید کنندگان است که در نوع خود می تواند دلیلی بر پوشالی بودن ادعاهایشان باشد. آن ها نمی خواهند حرف هیچ مخالفی را بشنود و با آن ها ارتباط برقرار نمایند به سوال هایشان جواب دهند.
تاریخ ارسال: یکشنبه 13 آذر‌ماه سال 1390 ساعت 12:45 ق.ظ | نویسنده: Aydın Təbrizli | چاپ مطلب
نظرات (1)
پنج‌شنبه 29 دی‌ماه سال 1390 11:37 ب.ظ
ش م
امتیاز: 0 0
لینک نظر
یاشا آیدین جان
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد