X
تبلیغات
رایتل

کنکاش در تاریخ Biryol.ir

بیان نظرات جدید درباره تاریخ آذربایجان و ایران (در حال ویرایش و تصحیح پست های موجود در وبسایت حاضر هستم. لذا از دوستان خواهشمند است در صورت عدم دسترسی به برخی از یادداشت ها پوزش بنده را بپذیرند.)

محل شنب غازان تبریز !

«در سال 618 لشکر مغول به پشت دروازه های تبریز می رسند، اما تدابیر شایان تقدیر بزرگان شهر تبریز را از حمله مغولان مصون نگه می دارد و مردم تبریز با بذل مال، شهر را از کشتار و ویرانی رها می سازند. البته این اتفاق سه بار تکرار می شود و در هر سه بار مردم متمول تبریز همان تدبیر را به کار می بندند تا این که در سال 638 هجری قمری مغول ها به سراسر آذربایجان مسلط می شوند و تبریز را پایتخت خود قرار می دهند که در زمان غازان خان تبریز شکوه ویژه ای می یابد. شنب غازان با ابهت تاریخی اش چشم ها را خیره می سازد. خواجه رشید الدین فضل الله وزیر اندیشمند ایلخانیان ربع رشیدی را بنیاد می نهد که در زمان خود عظیم ترین مرکز علمی – فرهنگی به شمار می رود و از آن همه مجد و عظمت اینک ویرانه هایی از برج های ربع رشیدی در میان محله ای باقی مانده است.» منبعاین تصویر از شخصی به نام مطراقچی مربوط به رسامی نقشه تبریز می باشد که ظاهرا سیمای تبریز در زمان (1542-1540میلادی) را نمایش می دهد و در یکی از موزه های ترکیه نگهداری می شود. بنای فرضی ربع رشیدی با شماره 1 و شنب غازان با شماره 2 در این تصویر مشخص شده است. همانگونه که می بینید از میانه شهر تبریز رودخانه ای جریان دارد که امروزه مردم شهر به آن میدان چایی می گویند که از منطقه اسپاراخون در دامنه های سهند سرچشمه می گیرد و در حوالی فرودگاه تبریز به آجی چای ملحق می شود و به  دریاچه در حال نابودی ارومیه می ریزد. اگر توجه کنید ربع رشیدی و شنب غازان فرظی هر دو در یک سمت میدان چایی قرار دارند! حال این واقعیت را با نقشه های امروزی از این دو محوطه مقایسه کنید.همانطور که می بینید این دو محوطه بر خلاف رسامی قدیمی در طرفین رودخانه قرار گرفته اند. و این اولین تناقض می باشد!

فاصله تقریبی محوطه موسوم به شنب غازان تا میدان چایی همانگونه که در تصویر زیر مشخص شده حدودا km3.5  می باشد! اگر این فاصله را درست در نظر بگیریم در نتیجه طول حصار تبریز در حدود km9 و عرض آن km5  می شود. یعنی تبریز زمان مغول مساحتی در حدود 45 کیلومتر مربع را در برداشته است! تبریزی که به زمان قاجار مساحتی در حدود بازار بزرگ سرپوشیده کنونی و حاشیه باریک اطراف آن را شامل و مساحت تقریبی آن در حد 6.5 کیلومتر مربع بود و در نقشه بالایی به صورت کادر قرمز شش ضلعی مشخص شده  است. (و در یادداشت "نقشه دارالسلطنه تبریز" به آن اشاره کردم.)از نکات جالب دیگر در این رسامی ظاهرا قدیمی گذر رودخانه ای کوچک از روی میدان چایی و ادامه حرکت آن می باشد !عکس بالا مربوط به خرابه های محوطه ای می باشد که نام آن را ربع رشیدی گذاشته اند و مانند ابنیه دیگر در حال اضافه کردن جعلیات جدیدی به آن می باشند که نیازی به توضیح نیست و عکس پایینی کاملا گویای مطلب است. همین بیغوله اکنون لقب بزرگترین اولین دانشگاه جهان اسلام را یدک می کشد!


«خرابه های ربع رشیدی باقیمانده عمارات عظیمی است که در زمان ایلخانیان و به همت رشید الدین فضل الله وزیر سلطان محمود در محله ولیانکوی باغمیشه تبریز ساخته شده بود . این بناها به اصطلاح امروزی ، یک شهر علمی و دانشگاهی بوده استدر حال حاضر به غیر از چهار پایه عمارت و پشته های خاک و سنگ چیزی از این عمارت باقی نمانده است و گسترش روزافزون خانه سازی در پیرامون آن بر روند تخریب این نشانه ها نیز می افزاید و اگر به همین منوال ادامه یابد . دیری نخواهد کشید که تمامی خرابه های باقیمانده از ربع رشیدی کلاً از بین برود.» منبعو این تصویری جدیدی از همان دم خروس است که دیدید. در این جا با توسل به جعل و با نام بازسازی، در حال ساخت یک برج سنگی برای آن هایی هستند که پنبه جهالت را از گوش خود خارج نمی کنند.


آثار مادی قابل دیدار از شنب غازان حتی در حد یک آجر هم وجود ندارد. در مورد بقایای بهتر است متن زیر را بخوانید:


«شنب‌غازان شکوه داشت، با عظمت بود، کاخ‌های بلند داشت، ساختمان‌های مجللی را در بر گرفته بود، هرروز پذیرای جهانگردان و مسافران بود، شنب‌غازان مرکز اعمال خیریه بود، انبوه از درخت بود، چشمه بسیار داشت و پرندگان زیبایی که چه‌چه کنان بر درختان می‌نشستند و ابهتش را می‌نگریستند، شنب‌غازان شاهی را در خود جا داده بود که عدالت‌محور بود، بر همه مهربان بود؛ هنوز هم قوانین و دستوراتش را مردم می‌ستایند، شنب‌غازان مرکز کشور پهناوری بود، لقب قبة‌الاسلام گرفت، زیباترین بناها داشت، بزگترین و بلند‌ترین گنبد را بر سر برج بزرگی در خود جای داده بود و آن شد آرامگاه آن خان عادل و ملکه‌هایش. آری این بود شنب‌غازان من  اما چه شد؟ دیری نپایید اوضاع عوض شد زلزله‌ها رخ داد و جنگ‌ها در گرفت و این شنب‌غازان بود که سال‌های دراز می‌دید و می‌سوخت ، دریغ از فریادی که بر آورد و زمانی نگذشت که همه چیز تمام شد دیگر نه خانی بد و نه شکوهی . مردمان نیز ریختند و آثارش را دست به دست غارت کردند. این است درد محله‌ی من، این است بغضی که گلوی محله‌ام را هنوز هم گرفته. خدا را شکر محله‌ام رو به آبادانی نهاد و خانه‌ها ساختند ولی هنوز هم خاک‌های آن عمارات در میان خاک‌هایش می‌نالند و خبر از قبر مخفی خانی می‌دهند که با شوق محله را به عظمت رساند. اما هنوز هم مشهود است عالمان و مجاهدین و شیر زنان و شجاع مردان.» منبع


باید چنین مرثیه سرایانی را به مدد گیرند تا بتواند فقدا وجود چنین بنایی را با ناله ها و نفرین هایی از این دست پر نماید.


ادامه دارد ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 25 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 01:05 ق.ظ | نویسنده: Aydın Təbrizli | چاپ مطلب
نظرات (17)
شنبه 6 آبان‌ماه سال 1391 12:39 ق.ظ
مهران
امتیاز: 2 0
لینک نظر
آقا تشکر از پیگیریتون؛ فقط این نقشه از زمان صفویه است و توسط نصوح مطراقچی خادم دربار سلیمان قانونی کشیده شده؛ اما رودخانه‌‌ای که از وسط شهر می‌گذره خود آجی چای هست نه میدان چایی؛ میدان چایی همون رودخانه‌ی باریکیه که به آجی چای می‌پیونده؛ نقشه ابعادش درسته؛ مسیر آجی چای در اواخر صفویه تغییر کرده و از شمال شهر گذشته که تا امروز هم اونطوره... و شماره‌ی یکی که شما مشخص کردید با نام ربع رشیدی باید باغ هشت بهشت باشه و مسجد حسن پادشاه که در اون نزدیکیه؛ در هر حال غرض تنها تبادل نظر هست؛ تشکر از زحماتی که می‌کشد...
پاسخ:
انتقادات بر سر ادعاهایی صورت گرفته که در تمامی کتاب ها و سایت ها به آنها اشاره شده و قدمت نقشه را به دوره مغولان نسبت داده اند . اگر قبول کنیم که این رودخانه آجی چای می باشد وضع بدتر می شود . چون شهر در کنار آجی چای شکل نگرفته است . مساحت شهر را که در نظر بگیری اوضاع قابل تحمل نمی شود .
شنبه 7 تیر‌ماه سال 1393 10:03 ق.ظ
علی
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام منم با مهران موافقم نقشه در زمان صفویه کشیده شده از کتاب: بیان منازل سفر عراقین سلطان سلیمان هست صفحات این کتاب هم در موزه توپکاپی استانبول نگه داری میشود و این نقشه هم در آنجا موجود میباشد
پاسخ:
ماهیت نقشه را جستجو کرده ام. نه تاریخ رسامی آن را. و هیچ نیافتم جز حقه بازی.
پنج‌شنبه 1 آبان‌ماه سال 1393 03:58 ب.ظ
محمدحسین قیاسی غازانی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
شاه غازان شاه عادل سایس قانون ملک
ظل حق خورشید دولت خرو میمون خصال
پاسخ:
شعر زیبا و شاه بیت وزینی است!
چهارشنبه 22 بهمن‌ماه سال 1393 05:14 ب.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و عرض خسته نباشید
دانشجوی شهرسازی هستم و با توجه به این که روی این نقشه یک سال کار کردم نظرمو بیان میکنم
نقشه ماله زمان صفویان هست و مطراقچی کشیده .
دایره ۲ اصلا و ابدا ! محل شنب غازان نیست بلکه باغ هشت بهشت هست
محل شنب غازان طبق تحقیقات و نقوشی که ازش هست احتمالا بنای پایین سمت راست هست
و اما دایره ۱
که هنوز دارم تحقیق میکنم تا بفهمم ولی مطمعنم که ربع رشیدی نیست
در ان زمان ربع رشیدی خرابه ای بیرون از شهر تبریز بوده
پاسخ:
ظاهرا بررسی نکرده اید که این تصویر را مربوط به تبریز دوره ایلخانان می دانند. در ضمن چیزی به نام صفویه وجود ندارد و این تصویر کاملا جعلی است و سند تاریخی نمی باشد. در همین تبریز بازار سر پوشیده را پیدا کنید!. یادداشت نقشه دارالسلطنه تبریز را بخوانید. توضیحات کافی در آن آمده است.
یکشنبه 26 بهمن‌ماه سال 1393 12:41 ب.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
اگه جعلیه چرا پس ماله دوره ایلخانان میدانند واگر نه پس باید بدونید که کسی که این نقشرو کشیده 1480 lمیلادی به دنیا اومده !
اگه حساب کنیم طرف تو یک سالگی ! اومده و نقشرو گشیده ! بازم تو دوره صفویه میوفته !
در مورد بازار اونو میتونم بگم که ما میتونیم از بالا بازارو ببینیم و اون تصویری که تو ذهنمون از نقشه و عکس هوایی داریمو مدیون علم هستیم ولی در اون زمان هیچ عکس هوایی نبوده پس باید حق بدیم که همون سردر بازارو کشیده باشه
در کل مطراقچی همه شهر تبریز و نکشیده و بناهای شاخصو کشیده !
علتشم اینه که میشه گفت این یه نقشه برای حمله عثمانی به ایران از طرف آذربایجان هست به جز تبریز نقشه چند شهر دیگه ای هم هست از جمله مراغه
پاسخ:
شما هر طور که می خواهید می توانید تصور کنید ولی مسئله آن چیزی نیست که شما تصور کرده اید. کل مطالب را بخوانید. مراغه دیگر کجاست؟ شهر مراغه حتی در بین نقشه های 150 ساله روسها نیز وجود ندارد!. در آرشیو یادداشت ها، یادداشت مراغه را بخوانید. در ضمن شیوه عکس و نقشه هوایی و زمینی را نیز از شما آموختم!. ممنون.
چهارشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1393 07:25 ب.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
منم سفسطه رو از شما یاد گرفتم !
اگه یه اذربایجانی بودی میفهمیدی مراغه کجاست !
سعی نکن که تاریخ تبریز و اذربایجانو بیاری زیر سوال
این نقشه واقعییه اگه نیست مدرک و مستنداتی بیار تا خلفش ثابت بشه
مدرک بیار مدرک !
پاسخ:
جناب مختاری راد. قبل از مطالعه این یادداشت ها، ابتدا باید 19 جلد کتاب تاملی بر بنیان تاریخ ایران را مطالعه کرده باشید. در ضمن مستند های تختگاع هیچکس و مجعولات مجلل و ابطال شناسنامه و طوفان نوح را بررسی کرده باشید. در غیر این صورت چیزی دستگیرتان نخواهد شد گرچه اگر واقعا انسان بی طرفی بودید می فهمیدید که قضیه چیست.

«سعی نکن که تاریخ تبریز و اذربایجانو بیاری زیر سوال»!!!
از کدامین تاریخ آذربایجان سخن می گویید؟ تاریخ قبل از پوریم، یا تاریخ شروع مهاجرت ها در همین یکی دو سه سده اخیر؟ وقتی شهری مثل مراغه هنوز هم مسجد جامعی کهن ندارد، مساجد دیگر آن غالبا دارای سقف و ستون های چوبی هستند، بر روی صوفی چای پلی تاریخی و باستانی نداریم که مردم مراغه را به آن سمت رودخانه برساند، بازار سنتی در آن شهر نداریم، جز چند تجارت خانه ای که در همین 100 سال ساخته شده اند، مراغه را باید چگونه شناسایی کرد که تنها ابنیه دکور بندی آن را چند گنبد بی هویت و مجهول الهویت تشکیل می دهند که همه سلسله های مستقر در آن شهر تنها به ساخت گنبد پرداخته اند؟ آجر چینی بالای تپه ای که بدون هیچ گونه ملزوماتی آن را رصد خانه معرفی کرده اند که بیشتر برای رصد اشباح می تواند مورد استفاده قرار گیرد!!! باز هم بگویم؟
سه‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1393 01:03 ق.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 1 1
لینک نظر
نمیدونم شما واقعا مطالعه ندارین یا هیچی بلد نیستین نظر میدین یا خودتونو زدین به اون راه !
مراغه اولین پایتخته دوره ایلخانی بوده دیگه اینو هر بچه دبستانی هم میدونه !

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%BA%D9%87

اگه حوصله کردین برین دو سه تا از کتابای اقای کسروی حکم آبادی و بخونین یکم به علمتون افزوده شه !!!!!
در مورد اون بحث بازارییم که چند نظر قبل گفتم اگه دقت کنین همه بنا ها تو نقشه از روبه رو کشیده شده نه از بالا پس انتظار دیدن سقف بازارو نداشته باشین
پاسخ:
ای کاش کمی عقل داشتید. فقط همین. در ضمن همان کتاب های دبستان را مطالعه کنید. چون مغز شما تنها در همان سطح می باشد.
چهارشنبه 6 اسفند‌ماه سال 1393 10:48 ق.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 0 1
لینک نظر
ما ترکها یه مثلی داریم خیلی به حرف هاتون میاد
ایت هورر کاروان گچر
نقده هوروسن هور
پاسخ:
قبلا گفته بودید شهر سازی خوندین. کاملا مشخصه!
مدرک تحصیلی شما نیز در نهایت سند حماقت شماست. چند ترم ادبیات پاس کن. در ضمن صدات میاد...
پنج‌شنبه 7 اسفند‌ماه سال 1393 05:23 ب.ظ
امیر مختاری راد
امتیاز: 0 0
لینک نظر
صدای کاروانه خودتو ناراحت نکن D:
پاسخ:
فکر می کردم که تنها چشمانتان دارای مشکل است ولی ظاهرا باید گوش های خود را نیز به پزشکی نشان دهید. البته سعی کنید که پزشک یهودی نباشد!.
سه‌شنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1394 12:06 ق.ظ
آتاتورک
امتیاز: 0 1
لینک نظر
متاسفانه خودتو سنگ روی یخ کردی.
کلا چرت و پرت گفتی.
بی پایه و اساس.
اونوقت میخوای نقد بشه؟!
پاسخ:
مشکل اینجاست که تا کنون آجری هم پیدا نکرده اند که آن مربوط به شنب غازان بدانند. آن مناطق تا همین اوخر و حتی برخی قسمت های آن حتی امروز نیز مزارع تره بار بوده است.
شنبه 16 آبان‌ماه سال 1394 04:00 ب.ظ
سروش
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام من یه دانش اموز پیش هنرم باید یه کار ارائه بدم که شهر تبریزو با سه چهار تا از المان های شهری مثل بناهای معروف نشون بدم و زمینه کارم نقشه قدیمی تبریز باشه میشه منو راهنمایی کنید یا اگر به جای نقشه قدیمی ایده ی دیگه ای دارید منو راهنمایی کنید
پاسخ:
ّبا سلام خدمت شما دوست عزیز

به صفحه فیس بوکی بنده مراجعه کنید تا در آنجا بتوانم توضیحاتی بیشتری به شما ارائه دهم.لینک صفحه فیس بوکی بنده در سمت راست وبلاگم هست.
در ضمن اگر می توانید آدرس ایمیلی از گوگل معرفی کنید زیرا ظاهرا یاهو ارتباط را برای ایرانیان از طریق آدرس های دیگر قطع کرده است.
منتظر شما هستم.
جمعه 5 شهریور‌ماه سال 1395 01:16 ب.ظ
سید
امتیاز: 0 0
لینک نظر
شماره یک مربوط به محل حکومت قره قویونلوها در ششگلان امروزی و شماره 2 کاخ هشت بهشت در حوالی سامان میدانی امروزی است که یعقوب فرزند اوزون حسن پادشاه آق قویونلوها بنا کرده بود .
پاسخ:
به به، قویونلوها هم صاحب دومین مرکز تجمع شدند؟!
شنبه 20 شهریور‌ماه سال 1395 04:47 ب.ظ
علی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
یعنی شما معتقد هستید ربع رشیدی و شنب غازان وجود نداشته اند؟
پاسخ:
شنب غازان که مسخره بازی بیش نیست، ربع رشیدی هم یادداشت جالبی دارد که به همین زودی خواهد آمد.
یکشنبه 21 شهریور‌ماه سال 1395 12:51 ق.ظ
علی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مسخره بازی؟ چرا؟ پس اسناد تاریخی؟ آثار تاریخی؟
یکشنبه 21 شهریور‌ماه سال 1395 12:58 ق.ظ
علی
امتیاز: 1 0
لینک نظر
شما فرمودین حتی آجری یافت نشده از شنب غازان...شام‌ غازان کرپیجی که تو کل تبریز مشهور هست، محل خرابه های گنبد تا همین 30 سال پیش مشخص بود با کلی کاشی منقش و سنگ های حجاری شده. بنده به عینه دیده بودم الان هم در موزه اگر ردش را بگیرید باید باشد یادم باشه یک کاشی مشبک هم از شنب غازان در موزه تبریز هست.غیر اینها تمام کتب تاریخی به عظمت شنب غازان و ربع رشیدی معترفند،هرچند ربع رشیدی خیلی کمتر از شنب غازان فعالیت داشته و الا حتی کتابهایی که در عمارت شنب غازان تألیف شده اند هم موجودند
پاسخ:
خداوند شفایتان بدهد.
سه‌شنبه 4 آبان‌ماه سال 1395 02:00 ق.ظ
یکی که میخواهد واقعیت را بداند
امتیاز: 0 0
لینک نظر
ایدین تو حرف هایی مینویسی که مقداری راست امیخته به انکار بقیه مطلب و حتی قانون واقعیت هست
بعضی از شهر های ایران قدمت کمتر از 100 سال دارند حرف درستی هست نمونه ان شهر زاهدان که 80 سال پیش انگلیسی ها ساختند گروه هایی از مردم نا همگون و بیشتر دراویدی یا سیاه را هم به ان کوچانددن که نام بلوچ را هم گویا از شاهنامه برداشته روی انها گذاشتند
پاسخ:
قضیه سورن و چوالدوز را فراموش نکنید.
سه‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1395 07:18 ب.ظ
یکی که میخواهد واقعیت را بدانی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام ایدین:
کتابی به دست ام رسیده با نام "غیاث الغات" که گویا تاریخی و مربوط به زبان تورکی هست
حقیقتا بعضی جا هاش دیگه خیلی ضایع مندراوردی بیرون زده بود میخواستم بدانم نظر تو چیست
نوشته ای منبع ای راهنمایی درباره این کتاب داری ؟؟؟؟
راهنمایی کنی ممنون میشوم
پاسخ:
کتاب های دیگری را نیز معرفی خواهند کرد. دری وری کامل است.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد